Edit Content

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

کج شدن انگشتان پا نشانه چیست؟

کج شدن انگشتان پا نشانه چیست؟

مقدمه مقاله کج شدن انگشتان پا

ممکن است شما هم تاکنون کج شدن انگشتان پا و به ویژه انگشت شست را در پای خود یا سایر اطرافیانتان مشاهده کرده باشید. با این حال بخش قابل توجهی از افراد نمی‌دانند که دلیل این موضوع چیست و چرا چنین عارضه‌ای ایجاد می‌شود. آنها حتی نمی‌دانند که این مشکل به چه دلیل رخ داده و چه عواقبی را می‌تواند برای آنها به دنبال داشته باشد.

این پرسش‌ها همان چیزی است که ما سعی داریم تا در ادامه این مقاله به آن پرداخته و راهکار مناسب برای پیشگیری و درمان آن را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. لذا اگر می‌خواهید بدانید که کج شدن انگشتان پا نشانه چیست، حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی فرمایید.

کج شدن انگشت پا بیانگر چیست؟

یکی از اصلی‌ترین پرسش‌هایی که ممکن است ذهن افراد را به سمت خود درگیر کند، دلیل کج شدن انگشتان پا می باشد. این موضوع به ویژه در انگشت شست به چشم می‌خورد. اگرچه ممکن است این اتفاق تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ دهد، اما عموماً منحرف شدن انگشت شست پا را هالوکس والگوس گویند. این عارضه نوعی ناهنجاری مفصلی است که در ایران به عنوان قوز شست پا یا انحراف شست پا هم شناخته می‌شود.

اگرچه خود این عارضه در مراحل ابتدایی، خطر جدی برای افراد ندارد. اما در آینده و با پیشرفت بیشتر آن، می‌تواند تاثیرات منفی بر روی کیفیت زندگی و سلامت آنها قرار دهد. در واقع با شدت گرفتن میزان قوز پا، ریسک آرتروز و التهابات مفصلی افزایش پیدا می‌کند.

از طرفی دیگر این بیرون زدگی موجب می‌شود تا افراد نتوانند کفش مناسب خود را انتخاب کنند. در کنار آن هم تغییر شکل منجر به عدم توانایی فرد در حرکت دادن انگشت مورد نظر می‌شود. این موارد سبب شده تا بسیاری از افراد درگیر با آن، سعی کنند تا از همان مراحل ابتدایی، به فکر پیشگیری و درمان این بیماری باشند.

دلایل کج شدن انگشت پا
دلایل کج شدن انگشت پا

دلایل کج شدن انگشت شست پا

کج شدن انگشتان پا تحت تاثیر عوامل و فاکتورهای مختلفی رخ می‌دهد. اما متخصصان دو دلیل ژنتیک و سبک زندگی را به عنوان عامل اصلی آن قلمداد می‌کنند. در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن هالوکس والگوس، ژنتیک افراد می‌باشد. در چنین شرایطی نمی‌توان عملاً آن را ریشه کن کرد. اما می‌توان با استفاده از راهکارها و اقدامات صحیح، به شیوه ای بالقوه مانع از پیشرفت بیماری شد.

دلیل دوم این عارضه، سبک زندگی افراد است که مهمترین آن نوع کفش انتخابی می‌باشد. متاسفانه کفش‌هایی با نوک تنگ و پاشنه بلند می‌توانند فشار بیشتری را بر روی ناحیه مورد نظر وارد سازد. این موضوع هم در دراز مدت منجر به انحراف آن خواهد شد. همچنین انجام ورزش‌هایی که فشار زیادی را بر روی ناحیه مورد نظر وارد می‌کنند، در بروز این مشکل نقش دارند.

برای مثال ورزش باله یا رقص های مشابه که فشار زیادی را بر روی این ناحیه اعمال می‌کنند، همگی در دراز مدت منجر به بروز چنین مشکلاتی خواهند شد. آسیب به مفصل مورد نظر، به عنوان سومین دلیل در سبک زندگی افراد شناخته می‌شود که می‌تواند منجر به قوز شست پا شده و ناهنجاری در شکل آن ایجاد کند.

سایر علائم کج شدن انگشت شست پا

کج شدن انگشتان پا را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین شاخصه ای دانست که می‌تواند نشان دهنده هالوکس والگوس باشد. به نحوی که با مشاهده آن می‌توان به سادگی دریافت که کم کم زمینه این عارضه در شما ایجاد شده و در صورت عدم توجه به آن، ممکن است در آینده مشکلات بیشتری را برایتان ایجاد کند. با این حال علایم و نشانه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌تواند شدت گرفتن این بیماری را برای شما بیان کند.

مهم‌ترین آنها دردناک شدن ناحیه مورد نظر یا همان بخش مفصل می‌باشد. دلیل اصلی این موضوع، بروز عارضه‌هایی همچون آرتروز یا ملتهب شدن کیسه دور مفصل می‌باشد که به دلیل انحراف و فشارهای وارده به وجود می‌آید. کاهش دامنه حرکتی انگشت شست و به وجود آمدن انگشت چکشی می‌تواند از دیگر علائمی باشد که این موضوع را اثبات کرده و به شما نشان می‌دهد که این عارضه تا حد زیادی پیشرفت کرده است.

در این حالت فرد مبتلا نمی‌تواند انگشت شست خود را به صورت کامل به بالا و پایین حرکت دهد. همچنین ممکن است در طول حرکت، احساس درد زیادی را تجربه کند که به دلیل قرارگیری نادرست استخوان‌ها در جایگاه خود یا التهاب آن می‌باشد.

نحوه پیشگیری و درمان کج شدن انگشت پا
نحوه پیشگیری و درمان کج شدن انگشت پا

نحوه پیشگیری و درمان کج شدن انگشت پا

همان گونه که ملاحظه فرمودید، این عارضه در صورت پیشرفت می‌تواند در دراز مدت، مشکلات بیشتری را برای مبتلایان به دنبال داشته باشد. به همین جهت است که اغلب آنها به دنبال راهکارهایی برای پیشگیری و روش های درمان انحراف شست پا هستند. خوشبختانه در دهه‌های اخیر، راهکارها و روش‌های مناسبی برای پیشگیری و درمان هالوکس والگوس ایجاد شده است.

شاید بتوان گفت که مهمترین و موثرترین آنها، بهبود سبک زندگی افراد است. یعنی باید افراد اولویت خود را بر روی انتخاب کفش‌هایی با بخش جلوی پهن‌تر و کفی طبی قرار دهند. از طرفی دیگر، باید از ورزش‌هایی که فشار در ناحیه مذکور را بیشتر می‌کند، اجتناب کرد.

در کنار آن راهکارهای دیگری هم برای پیشگیری و کاهش مشکلات این انحراف به وجود آمده است. یکی از آنها استفاده از آرتز‌ها و پدهای مختلفی است که باعث می‌شود تا انگشت در جایگاه صحیح قرار گرفته و مفصل شکل طبیعی خود را به دست آورد. همچنین در کنار آن فیزیوتراپی و استفاده از روش‌های پیشرفته مانند دستگاه‌های التراسونیک و لیزر درمانی هم به وجود آمده که همگی آنها نقش موثری در بهبود شرایط بیمار دارند.

البته باید عنوان کنیم که بیشتر این روش‌ها برای پیشگیری کاربرد داشته و نمی‌تواند به عنوان درمان قطعی انحراف شست پا قلمداد شوند. اما جای نگرانی نیست، چرا که در طی سال‌های اخیر، روش‌های متنوعی برای جراحی انحراف شست پا خلق شده که می‌توانند مشکل مربوطه را به صورت قطعی برطرف کنند.

بهترین متخصص برای درمان کج شدن انگشت پا

اگر چه جراحی هالوکس والگوس به عنوان بهترین و مناسب‌ترین راهکار برای درمان قوز شست با قلمداد می‌شود، اما باید این مورد را بدانید که درمان مذکور تنها در شرایطی به عنوان شیوه مناسب برای شما قلمداد می‌شود که بتوانید آن را تحت نظر یک متخصص با تجربه انجام دهید. ما در کلینیک دکتر فرهاد غفاری سعی کرده ایم تا تمام الزامات و استانداردهای لازم را در این زمینه رعایت کرده و خود را به صدر انتخاب متقاضیان برسانیم.

ما تاکنون بیش از هزار جراحی موفق انجام داده و مجهزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های این حوزه را در اختیار داریم. همین عامل سبب شده تا شانس موفقیت جراحی‌های صورت گرفته به وسیله ما، در بالاترین سطح ممکن بوده و در مقابل دوره نقاهت و درد ناشی از آنها نیز به کمترین مقدار ممکن برسد. چنانچه شما هم به دنبال درمان قطعی این عارضه هستید، می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *